Ten album był nieunikniony w cyklu autorskim Tadeusza Budzińskiego. Żubry są w Bieszczadach od roku 1964 - Tadeusz z aparatem chodzi po tych górach od 1958. 
Po albumach o wilku, koniu huculskim to “zderzenie” z trzecim tematem o zwierzętach tej krainy świadczy o konsekwencji autora.
Żubr bieszczadzki to zwierz płochy i nieuchwytny, to dla fotografa wyzwanie dużego kalibru. Podołał mu artysta wrażliwy na urodę gór, które zna i kocha. Myśliwy - fotografik.  To medalowe trofeum Tadeusza Budzińskiego.  - 
Wojciech Plewiński 

  
ŻUBR  W  BIESZCZADACH  -  Tadeusz Budziński

Wydawnictwo BOSZ -  2006

 

  

Żubry to okazałe ssaki z rodziny krętorogich, które pomimo swojej ogromnej masy ciała są roślinożerne. Żubr jest gatunkiem zanikającym, który omal nie uległ wyginięciu. 
Obecnie na świecie żyje około 3,4 tysiące żubrów, z czego około 1/3 zamieszkuje Polskę. Żubry w Polsce występują na terenie Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Pilskiej, Puszczy Knyszyńskiej oraz w Bieszczadach. 
W Bieszczadach żyje około 170 sztuk tych pięknych zwierząt; żubry bieszczadzkie należą do podgatunku białowiesko-kaukaskiego (pozostałe osobniki występujące w Polsce to żubry białowiesko-nizinne). Bieszczady są drugim co do wielkości (po Puszczy Białowieskiej, gdzie żyje ich około 300 sztuk) skupiskiem żubra w Polsce. 
Żubry to zwierzęta stadne - zazwyczaj żyją w stadach liczących 10-15 sztuk, a w okresie rui w stadach 30-40 sztuk.

  

  
  

 
 Galeria Albumu "Żubr w Bieszczadach"

       
        
        

    
     

Tadeusz Budziński      tel.: 601 821 047      e-mail: fotografiawydawnicza@gmail.com

  

 

Przejdź do innej strony:
  

   
Wilk 2012 Wilk 2004 Huculy
Konie z gór
Żubr w Bieszczadach Araby
Dzieci wiatru

  

o autorze albumy wystawy kontakt


 © Copyright Tadeusz Budziński